Skraplanie wody na oknach, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Wilgoć na oknach od wewnątrz jest nie tylko defektem estetycznym, ale może też prowadzić do powstawania pleśni oraz negatywnie oddziaływać na jakość powietrza, którym oddychamy. Dzisiaj sprawdzimy, dlaczego pojawia się woda na oknach oraz przedstawimy kilka skutecznych sposobów zaradzenia temu problemowi.
Skąd bierze się wilgoć na oknach?
W Twojej sypialni pojawia się woda na oknach po nocy? Masz duży problem z wilgocią w mieszkaniu? Pewnie zastanawiasz się, dlaczego skrapla się woda na oknach. Przyczyny powstawania wilgoci na szybach są różnorodne. Jednym z najważniejszych czynników jest duża różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, a w środku jest ciepło, wilgoć skrapla się na chłodnych powierzchniach, takich jak szyby. To zjawisko jest szczególnie zauważalne w oknach o niższej jakości izolacji termicznej lub zbyt szczelnych.
Dodatkowym czynnikiem powodującym skraplanie wody na oknach wewnątrz mieszkania jest wysoki poziom pary, która pojawia się podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie, branie prysznica, suszenie lub prasowanie ubrań. Jeśli pomieszczenie jest słabo wentylowane lub nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wilgoć osadza się na powierzchniach, w tym na oknach.
Woda na oknach w domu może być niebezpieczna
Skraplająca się woda na oknach może powodować pojawianie się zarodników grzybów i pleśni w mieszkaniu – drobnoustroje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, lubią wilgotne środowisko. Przewlekły katar, zapalenie zatok, bóle gardła i głowy, zmęczenie, podrażnienie skóry, zaburzenia koncentracji – lista dolegliwości, jakie powodują grzyby w mieszkaniu, jest bardzo długa.
Woda na oknach w mieszkaniu – jak temu zaradzić?
Wiemy już, dlaczego na oknach skrapla się woda i jaki jest wpływ wilgoci na nasze zdrowie. Chociaż rosa na oknach od wewnątrz to zjawisko naturalne, pamiętajmy o tym, że lepiej jej zapobiegać i tym samym uniknąć potencjalnych problemów związanych z pleśnią i złą jakością powietrza w pomieszczeniach. Sprawdźmy najlepsze domowe sposoby na wilgoć na oknach oraz skuteczne metody zapobiegania jej.
Wietrzenie pomieszczeń
Skraplanie się wody na oknach można zredukować np. poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Codziennie, np. rano po przebudzeniu, otwórz okna na kilka minut, aby doprowadzić świeże powietrze do wnętrza i pozbyć się wilgoci.
Zmiana ustawienia okien – tryb letni i zimowy
Nowoczesne okna mają możliwość regulowania stopnia docisku skrzydła do ramy – można go zwiększać lub zmniejszać i tym samym wpływać na poziom cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Zmiana trybu okien na letni lub zimowy nie jest trudna – można zrobić to samodzielnie przestawiając specjalne bolce w ramie okiennej za pomocą klucza imbusowego.
Używanie pochłaniaczy wilgoci i oczyszczaczy powietrza
Na rynku dostępnych jest wiele produktów i urządzeń, które skutecznie osuszają powietrze, usuwają z niego wilgoć, ale także zwalczają zanieczyszczenia. Warto wybrać model z funkcją osuszania, który może pomóc w utrzymaniu wilgotności na odpowiednim poziomie – skroplona woda na oknach nie będzie już problemem.
Instalacja wentylacji mechanicznej
Jeśli problem wilgoci jest poważny, warto rozważyć instalację wentylacji mechanicznej, czyli specjalnego systemu wymiany powietrza. Montaż wentylatorów generujących przepływ i usprawniających cyrkulację powietrza w pomieszczeniach to alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej, która jest w dużej mierze uzależniona od pogody. Wentylatory pomogą w efektywnym usuwaniu wilgoci z pomieszczeń, eliminując problem, jakim jest woda na oknach w zimie.
Montaż nawiewników okiennych lub wymiana okien na nowe
Jeśli problem wilgoci na szybach powtarza się, może to być sygnał, że okna mogą być zbyt szczelne. To częsty problem w przypadku okien wykonanych z PCV. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż nawiewników okiennych, które usprawnią przepływ powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu woda na szybach w mieszkaniu nie będzie się już pojawiać.
Można również wymienić okna na takie, które są energooszczędne, a jednocześnie mają wysoki wskaźnik filtracji powietrza. Szczególnie polecane są okna drewniane – wykonane z naturalnego, ekologicznego materiału, który usprawnia przepływ powietrza.
Woda na oknach – podsumowanie
Woda na oknach wewnątrz mieszkania nie tylko zmniejsza komfort domowników, ale – jeśli idzie w parze z pleśnią czy grzybem na ścianie – może również negatywnie oddziaływać na zdrowie. Pamiętajmy o tym, żeby nie bagatelizować tego problemu i reagować szybko – gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Nie zawsze konieczna jest wymiana stolarki okiennej, czasem wystarczy montaż nawiewników lub zmiana przyzwyczajeń, np. regularne wietrzenie pomieszczeń.