Dom – nowoczesna stodoła to obecnie jeden z najbardziej popularnych trendów architektonicznych, za którym podąża wielu inwestorów. Chociaż budynek nawiązuje do tradycyjnego stylu, to pod surową bryłą kryją się innowacyjne i energooszczędne rozwiązania. Czym dokładnie cechuje się dom stodoła i jak dobrać do niego drzwi i okna?
Dom w stylu stodoły – budowa
Dom typu stodoła charakteryzuje się prostą konstrukcją bez zbędnych elementów architektonicznych i dekoracyjnych. Na tle innych nieruchomości wyróżnia go minimalistyczny, a nawet wręcz ascetyczny charakter. Zbudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem pozbawionym okapu oraz wielkoformatowymi oknami od frontu, świetnie wpisuje się zarówno w miejski, jak i wiejski krajobraz. Elewacja może być wykończona na różne sposoby – bardzo popularne jest stosowanie czarnych opalanych desek drewnianych albo łączenie drewna w naturalnym kolorze z cegłą lub płytkami klinkierowymi. Dach może być przedłużony nad taras lub balkon i dzięki temu tworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu.
Energooszczędny dom – styl stodoła
To oczywiście nie wszystko – nie tylko design przyciąga inwestorów chcących postawić dom w stylu stodoły. Konstrukcja tego typu pozwala maksymalnie ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną i ogrzewaniem, co w obecnych czasach jest bardzo pożądane. Sam projekt budynku (prosta bryła) pozwala uniknąć tzw. mostków termicznych. Do tego energooszczędne rozwiązania typu panele słoneczne czy pompa ciepła pozwalają na maksymalne wykorzystanie odnawialnych zasobów i uniknięcie wysokich rachunków. Dom stodoła jest zatem nie tylko stylowy, ale również proekologiczny.
Dom nowoczesna stodoła – jak go urządzić?
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły to tzw. open space, w którym jedno pomieszczenie płynnie przechodzi w drugie – np. salon łączy się z jadalnią i kuchnią, a wysokie sufity i duże przeszklenia potęgują wrażenie otwartej przestrzeni. Charakterystyczny element to także antresola, która nie tylko zapewnia dodatkową powierzchnię użytkową, ale również nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Można tu urządzić gabinet do pracy, biblioteczkę lub po prostu miejsce relaksu.
Wewnątrz domu w stylu stodoły króluje minimalizm, jednak w bardzo przyjaznej i nowoczesnej formie. Wystrój można ocieplić dodatkami oraz bujną roślinnością, np. palmami lub dużą monsterą w plecionej osłonce. Warto wykorzystać tu elementy stylu skandynawskiego i postawić na drewno, albo przemycić loftowe akcenty w postaci cegły. Można też wyeksponować rustykalny charakter nieruchomości, np. malując wnętrze na kolory ziemi i stawiając na naturalne materiały. Ciekawym pomysłem będzie też zastosowanie na ścianach i sufitach betonu architektonicznego, który potęguje wrażenie surowości i prostoty budynku. Z kolei ciepła i przytulności dodadzą drewniane belki sufitowe, których nie warto zakrywać.
A jak urządzić wnętrze? W centralnym punkcie salonu można postawić duży narożnik oraz stół – tutaj będzie koncentrować się życie mieszkańców, a zatem powinno być wygodnie. Nie musimy decydować się na jeden styl – pożądany jest eklektyzm. Warto wymieszać nowoczesne sprzęty z meblami stylizowanymi na stare, np. komodą w stylu vintage. Z kolei w kuchni warto zaaranżować przestronną i funkcjonalną wyspę, która będzie stanowić dodatkowy blat roboczy oraz miejsce do przechowywania.
Dom w stylu stodoła – jakie okna i drzwi zastosować?
Dom typu stodoła kojarzy się z dużymi przeszkleniami, które zwykle są umieszczone od południowej lub zachodniej strony nieruchomości – pozwala to maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Okna powinny być nie tylko stylowe, ale również energooszczędne, dlatego warto postawić na modele spełniające najwyższe standardy jakości. Doskonałym wyborem są np. okna drewniane wykonane z klejonej czterowarstwowo kantówki, z pakietem trójszybowym o współczynniku przenikania ciepła U=0,4W/k2K. Tego typu okna pozwalają zredukować straty ciepła nawet o 30%.
Warto również postawić na energooszczędne drzwi z litego drewna o grubości 92 mm. Dom typu stodoła powinien też być wyposażony w stolarkę antywłamaniową, która zapewni mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo.