Jak dbać o okna drewniane? Pielęgnacja
Regularna i odpowiednia pielęgnacja okien drewnianych sprawi, że ramy będą w nienagannym stanie, a konieczność renowacji i wizyty serwisanta znacznie rzadsze. Jak wygląda taka pielęgnacja? Czym myć okna drewniane?
Pielęgnacja okien drewnianych – podstawowe zasady
Pielęgnacja okien drewnianych składa się z kilku podstawowych zabiegów. Wykonywanie ich regularnie sprawi, że ramy będą w nienagannym stanie i posłużą wiele lat. Pierwsza czynność to czyszczenie minimum 1-2 razy do roku. Polecamy użycie preparatów myjących oraz zabezpieczających wszystkie ruchome części okna. Zabiegi te mają na celu nie tylko usunięcie brudu, ale również konserwację. Efekt? Poza estetycznym wyglądem i czystością również zabezpieczenie okuć, zawiasów i uszczelek. Podczas czyszczenia należy również pamiętać o parapecie.
Druga czynność to ogólny przegląd stanu okien. Zalecamy robienie tego dwa razy do roku – przed sezonem grzewczym i po zimie. Gdy okno jest wyraźnie mniej szczelne niż w pierwszych miesiącach użytkowania, to może być sygnałem, że naprawy lub wymiany wymagają uszczelki lub okucia. Do takich napraw zalecamy skorzystanie z pomocy profesjonalistów – co zagwarantuje, że problem zostanie prawidłowo zdiagnozowany, a oknom zostanie przywrócony prawidłowy poziom szczelności.
Ostatnia czynność to renowacja. Okna drewniane wymagają tego co 3-5 lat, w zależności od poziomu zużycia ram i intensywności ich eksploatacji. Ten etap również wymaga pomocy specjalistów. Naprawa drobnych uszkodzeń oraz docisk i regulacja wszystkich elementów okna, gwarantuje bezproblemową eksploatację przez kolejne lata.
Czym myć okna drewniane?
Na rynku środków czyszczących dostępne są preparaty przeznaczone do mycia okien: drewnianych, PCV i innych. Najważniejsze to wybrać środek przeznaczony do drewna – najczęściej są to delikatne preparaty, które nie uszkodzą jego powierzchni.
Do mycia szyb zalecamy używanie ściereczek z mikrofibry oraz produktów przeznaczonych do szkła, nie pozostawiających smug. Odradzamy korzystanie z preparatów, które w swoim składzie zawierają amoniak, alkohol lub aceton – mogą zniszczyć powierzchnię drewnianej ramy.