Jak dobrać i zmierzyć parapet wewnętrzny? Choć niektórym osobom może wydawać się to trudnym zadaniem, wystarczy stosować się do kilku zasad, aby uniknąć ewentualnych problemów. W nowym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem parapetu.
Jak wymierzyć parapety wewnętrzne? Najważniejsze zasady
Jeśli sądzicie, że parapet wewnętrzny to tylko przestrzeń do ustawienia kwiatów i dekoracji lub „przedłużenie” kuchennego blatu, musicie jak najszybciej zweryfikować swoje poglądy. Ma on dużo ważniejsze zastosowania – parapet chroni przed podnoszeniem się oraz rozprzestrzenianiem kurzu z grzejnika oraz ułatwia mieszanie się ciepłego i zimnego powietrza. W połączeniu z trudnymi warunkami, na które jest narażony, to na pewno wystarczające argumenty za tym, by wybór parapetu wewnętrznego dobrze przemyśleć.
Zaleca się, aby poszukiwania parapetu wewnętrznego rozpocząć od ustalenia jego wymiarów. Jeśli chodzi o szerokość parapetu, najłatwiej jest dobrać ją na podstawie szerokości wnęki okiennej. Wystarczy poznać wymiary otworu i dodać do niej ok. 5 centymetrów z każdej strony. Taki margines jest niezbędny do stabilnego zamocowania parametru w ścianie. Wyjątek stanowią parapety montowane bez wpuszczania w ścianę oraz te przeznaczone do okien narożnych. W ich przypadku nic nie dodajemy, a wymiar powinien być dokonany z precyzją co do milimetra.
Druga kwestia to głębokość oraz to, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny za krawędź grzejnika. Parapety zwykle dostępne są w wersjach o szerokości od 20 do 30 centymetrów. W tym zakresie na pewno dobierzemy model, który przynajmniej zakryje cały grzejnik. Optymalnym rozwiązaniem będzie zaś parapet, który będzie wystawał o kilka centymetrów za koniec kaloryfera.
Uwaga! Aby ułatwić sobie zadanie wymierzenia parapetu i zrobić to dokładnie, wystarczy posłużyć się szablonem wykonanym np. z tektury.
Parapety wewnętrzne – jakie wybrać? Wybór materiału
Zastanawiając się, jak dobrać parapety wewnętrzne, pod uwagę należy wziąć też materiał, z którego go wykonano. Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim parapety:
- drewniane: parapety drewniane są lekkie i doskonale wpasowują się we wnętrza urządzone w stylu klasycznym, rustykalnym, boho lub eko. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji;
- plastikowe (PCV): ich atuty to przede wszystkim niska cena oraz odporność na wilgoć. Dobrze sprawdzają się w niezbyt intensywnej eksploatacji, jednak pod wpływem większych obciążeń mogą pękać. Ponadto ich wygląd niezbyt dobrze łączy się z tradycyjnie urządzonymi wnętrzami;
- kamienne: są bardzo estetyczne i wytrzymałe. Wadami są natomiast wysokie ceny oraz konieczność impregnacji niektórych gatunków kamienia.
Jaki parapet wewnętrzny będzie najlepszy? Wygląd ma znaczenie
Niezależnie od materiału, parapety dostępne są w szerokiej gamie wariantów kolorystycznych. Czym kierować się przy wyborze konkretnej wersji? By końcowy efekt był zadowalający, pod uwagę weźmy przede wszystkim kolor ramy okiennej. Do ciemnych okien najlepiej dopasowują się ciemne parametry. Z kolei jasne okna będą dobrze wyglądać zarówno w połączeniu z ciemnymi (na zasadzie kontrastu), jak i jasnymi parapetami.