Temperatura panująca w domu wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, dlatego warto zadbać o to, żeby była dostosowana do ich potrzeb oraz rodzaju pomieszczenia. Istnieją pewne uniwersalne zasady, których warto przestrzegać, żeby w mieszkaniu panowały komfortowe i zdrowe warunki. Jaka powinna być temperatura w domu?
Często spotykamy się ze stwierdzeniem „temperatura pokojowa” i większość osób uznaje, że w mieszkaniu powinno się utrzymywać ok. 21-22 stopni Celsjusza. Nie jest to do końca prawda, ponieważ poziom temperatury najlepiej dostosować do rodzaju pomieszczenia, w którym przebywamy. Jaka temperatura w mieszkaniu będzie zatem idealna?
Temperatura w domu a zdrowie
Temperatura w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie można dopuszczać do zbytniego wychłodzenia pomieszczeń, ale z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura w domu również nie jest korzystna. Suche powietrze powoduje wysuszanie się śluzówek, kaszel, a także spadek samopoczucia. Większy problem może pojawić się, gdy okna są zbyt szczelne lub nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co często prowadzi do powstawania zarodników grzybów lub pleśni. Drobnoustroje niekorzystnie oddziałują na zdrowie człowieka i mogą powodować pojawienie się rozmaitych dolegliwości, takich jak:
- ból głowy, mięśni i stawów,
- przewlekły katar,
- zapalenie zatok,
- alergie,
- złe samopoczucie,
- astma,
- problemy z koncentracją,
- wysypka na skórze
- oraz wiele innych problemów zdrowotnych.
Optymalna temperatura w domu
Temperaturę warto dostosować do rodzaju pomieszczenia. Wyższa powinna być w łazienkach lub miejscach, w których się rozbieramy lub przebieramy, z kolei komfortowy odpoczynek nocny gwarantuje nieco niższy przedział temperatur. W pomieszczeniach, w których odpoczywamy, np. w pokoju dziennym, warto utrzymywać jeszcze inne wartości. Z kolei kuchnia, jako pomieszczenie, w którym gotujemy i włączamy rozmaite źródła ciepła (kuchenka, piekarnik), może panować niższa temperatura.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jaka temperatura w domu będzie optymalna, żebyśmy czuli się komfortowo:
- salon – ok. 21-22 stopnie,
- sypialnia – 16-18 stopni,
- łazienka – 22-24 stopnie,
- kuchnia – 16-18 stopni,
- pokój dziecka – 21-22 stopnie,
- pomieszczenie gospodarcze – ok. 14-16 stopni.
Są to oczywiście jedynie wytyczne, które można dopasować do indywidualnych potrzeb, wieku mieszkańców, ich stanu zdrowia, chorób przewlekłych, a także osobistych przyzwyczajeń. Oczywiście nie warto przegrzewać pomieszczeń, jednak powyższe „widełki” można skorygować. Najlepsza temperatura w domu to taka, w której czujemy się po prostu dobrze.
Odpowiednia temperatura w domu – jak ją utrzymać?
Samo ogrzewanie pomieszczeń nie wystarczy – żeby utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu, trzeba też zadbać o to, żeby ciepłe powietrze nie „uciekało” na zewnątrz. Kluczowe będzie oczywiście odpowiednie ocieplenie budynku i wyeliminowanie tzw. mostków termicznych, które powodują wychładzanie się pomieszczeń. Bardzo istotne jest również zamontowanie odpowiednich okien, które gwarantują prawidłowy poziom izolacji termicznej. Warto podkreślić, że przez okna o nieprawidłowych parametrach może uciekać nawet 40% energii z pomieszczenia. Jak zatem prawidłowo dobrać okna?
Przy wyborze warto zwracać uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła Uw, który określa ilość ciepła, jakie przenika na każdy metr kwadratowy okna. Obecnie normy zalecają stosowanie okien fasadowych, których współczynnik Uw nie może przekraczać 0,9 W/m2K, a w przypadku okien dachowych – 1,1 W/m2K. Dobrym wyborem będą okna drewniane, które z jednej strony zapewniają wysoki poziom izolacji termicznej, a z drugiej – ułatwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Warto zdecydować się na okna z pakietem 3-szybowym (dwukomorowym), których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,1 W/m2K. Jeśli zależy nam na lepszych parametrach, np. budujemy dom energooszczędny, możemy zamontować drewniane okna o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła – na poziomie 0,79 W/m2K. Jak widzimy, okna drewniane są nie tylko naturalne i piękne, ale zapewniają również komfort termiczny w pomieszczeniach.