Mycie okien nie jest trudnym zadaniem, ale niestety łatwo jest popełnić błędy, których skutkiem będzie zły wygląd okien lub gorsze ich działanie. Podpowiadamy, jak myć okna, aby uniknąć takich sytuacji.
Jak często myć okna? Jakie warunki są najlepsze?
Czyste okna to niewątpliwa ozdoba domu. Ich stan ma wpływ na to, jak dom będzie prezentował się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tymczasem to, jak prawidłowo myć okna, dla wielu z nas jest niemal tajemną wiedzą. Efektem starań podejmowanych bez odpowiedniego przygotowania są smugi na szybach, brudne ramy oraz ciężko pracujące mechanizmy. Jak uniknąć podobnych problemów? Wystarczy poznać najważniejsze zasady mycia okien.
Jak często myć okna? Przyjmuje się, że najlepiej to robić cztery razy w roku, przy czym przynajmniej dwa mycia powinny obejmować całe okno, razem z ramami oraz okuciami. Nie bez znaczenia jest również pogoda. Najlepiej jest wybierać dni pochmurne, ale bezdeszczowe. W ten sposób zyskujemy pewność, że naszych wysiłków nie zniweczy deszcz, zaś słońce nie spowoduje szybkiego i nierównomiernego parowania wody, a w efekcie – powstawania smug.
Jak prawidłowo myć okna? Dobór preparatów i akcesoriów
Kolejna ważna kwestia to wybór odpowiednich preparatów do mycia. Niektórzy – z całkiem dobrymi rezultatami – stosują tradycyjne, domowe środki, czyli denaturat lub ocet. Szyby można też czyścić płynem do mycia naczyń. Zdecydowanie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak użycie specjalnych płynów do mycia szyb, które nie tylko skutecznie usuwają wszystkie zabrudzenia, ale też minimalizują ryzyko powstawania smug. By szyby na długo zachowały dobry wygląd, dobrze też myć je wodą z rozpuszczoną niewielką ilością gliceryny.
Jeśli zaś chodzi o przybory, wystarczy wyposażyć się w miękką ścierkę lub gąbkę, a także coś do wytarcia na sucho (w tym przypadku dobrze sprawdzi się np. tetrowa pielucha). Najskuteczniejsze są ścierki z mikrofibry, cechujące się najwyższą wchłanialnością. W sklepach znajdziemy ponadto dedykowane myjki elektryczne, które znacznie przyspieszą prace. Ze względu na zawartość alkoholu w środkach do mycia, osoby z wrażliwą skórą powinny ponadto wyposażyć się w gumowe rękawice.
Jak myć okna, żeby na szybach nie zostawały smugi?
Ważne jest też to, jak myć okna, by końcowy efekt był zadowalający, a na szybach nie pozostały smugi. Całą pracę warto zacząć od usunięcia z nich kurzu i innych zanieczyszczeń o stałej konsystencji. Najlepiej zrobić to szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie, ewentualnie z małym dodatkiem mydła. Dopiero potem powinniśmy przystąpić do właściwego mycia, kierując mokrą szmatkę z góry na dół, a suchą, z dołu na górę.
Jak prawidłowo myć okna? Nie zapominaj o ramach i okuciach
Mówiąc o tym, jak prawidłowo myć okna, nie można zapomnieć też o ramach oraz okuciach. Jeśli chodzi o okna drewniane, ważne jest unikanie kontaktu ramy ze środkami zawierającymi alkohol lub amoniak. Z tego względu w ich przypadku zalecamy stosowanie wody z płynem do mycia naczyń lub mydłem, a także środków opracowanych specjalnie z myślą o takich oknach. Nimi też należy przemyć same ramy wraz z okuciami. Same okucia nie powinny też mieć kontaktu z substancjami o silnym odczynie kwasowym lub zasadowym, które mogą powodować ich rdzewienie.