Dębowe, jesionowe, orzechowe – klasyczne schody mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, musimy zadbać o to, żeby służyły nam w dobrym stanie przez długi czas. Jak dbać o drewniane schody i cieszyć się ich pięknem przez lata?
Mycie schodów drewnianych
Zacznijmy od podstaw, czyli regularnego czyszczenia powierzchni schodów – usuwania wszelkich zanieczyszczeń, np. kurzu czy przyniesionego z zewnątrz piasku, który może zarysować powierzchnię drewna. Najważniejsze jest systematyczne odkurzanie (przy użyciu odkurzacza z miękką końcówką) oraz mycie schodów. Pamiętajmy o tym, że drewno wykazuje właściwości higroskopijne, a więc pochłania wodę. Długotrwały kontakt z wilgocią powoduje uszkodzenie jego struktury – odkształcenie desek, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach.
- Najlepiej czyścić schody przy pomocy wilgotnej ściereczki (np. z mikrofibry) z odrobiną płynu do podłóg drewnianych.
- Jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie i użyć mopa, pamiętajmy o tym, że szmatka powinna być dobrze wyciśnięta.
- Uważajmy na środki chemiczne stosowane do mycia schodów – powinny to być produkty przeznaczone do drewna i delikatne, takie, które nie uszkodzą stopni.
- Nie zapominajmy o barierkach i innych częściach konstrukcyjnych. Szklaną balustradę można myć płynem do szyb, a drewniane elementy – odpowiednim produktem.
Jak dbać o drewniane schody – impregnacja stopni
Choć drewniane, naturalne schody są trwałe, to jednak wiele czynników zewnętrznych może je uszkodzić. Odpowiednie zabezpieczenie drewna jest w stanie wydłużyć żywotność materiału nawet dwa razy. Do impregnacji drewna stosuje się lakiery oraz oleje.
- Lakier pozostawia na powierzchni drewna warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi, np. zarysowaniami.
- Naturalny, ekologiczny impregnat, czyli olej, wnika głęboko w strukturę desek, chroni je przed zniszczeniem i zapobiega pękaniu.
Niezależnie od tego, który impregnat wybierzemy, przed rozpoczęciem prac pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni schodów. Drewno powinno być oczyszczone, następnie przeszlifowane przy pomocy papieru ściernego i odkurzone. Dopiero wtedy można sięgnąć po impregnat – zaleca się nakładanie 2-3 warstw w kilkugodzinnych odstępach. W przypadku olejowania schodów po każdej warstwie należy odczekać pół godziny, aż impregnat się wchłonie i zebrać nadmiar preparatu za pomocą ściereczki.
W przypadku zniszczonych schodów często konieczne okazuje się cyklinowanie, czyli zeszlifowanie wierzchniej warstwy za pomocą cykliniarki. Zabieg wygładza powierzchnię drewna, pozwala usunąć zarysowania i wgłębienia, a także dobrze przygotowuje schody dalszych czynności konserwacyjnych, np. do nałożenia lakieru. Cyklinowanie oraz inne bardziej zaawansowane prace najlepiej jednak zlecić fachowcom, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt i mają doświadczenie w wykonywaniu takich zadań.
Wiemy już, jak dbać o drewniane schody. Pamiętajmy o tym, że odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mogą sprawić, że drewno będzie prezentować się idealnie przez wiele lat.