Dom w stylu dworkowym to nieruchomość nawiązująca do klasycznej architektury szlacheckiej, która pełnymi garściami czerpie z polskiej tradycji, ale przemyca też nowoczesne rozwiązania. Czym dokładnie charakteryzują się wnętrza w stylu dworkowym? Jak współcześnie można wykorzystać dawne pomysły i stworzyć przytulny dom, który już od progu nas zachwyci?
Styl dworkowy – co go wyróżnia?
Domy w stylu szlacheckich dworków to zwykle parterowe nieruchomości z kopertowym (czterospadowym) dachem i charakterystycznym, centralnie umieszczonym gankiem wspartym na dwóch lub czterech kolumnach. Na ganek wiodą schody, a po jego obu stronach umieszczone są okna, często ozdobione drewnianymi okiennicami.
Współczesne projekty domów dworkowych nawiązują do tradycji, ale mają też wiele nowych elementów, np. mogą być piętrowe, posiadać werandę, garaż w bryle budynku czy elewację ozdobioną cegłą klinkierową. Nie zmienia się jedno – to dostojne nieruchomości o symetrycznej budowie. Nie sposób pomylić ich z żadnym innym stylem architektonicznym.
Dom w stylu dworkowym – wnętrze
Jak urządzić przytulny i nowoczesny dom-dworek, aby był funkcjonalny, a domownicy komfortowo się w nim czuli? Prezentujemy garść inspiracji dla wnętrza w stylu dworkowym.
Salon w styli dworkowym
Tradycyjne wnętrza w szlacheckich dworach były wypełnione ciężkimi, drewnianymi meblami, tapicerowanymi szezlongami, a na ścianach wisiały liczne pamiątki z polowań w postaci poroża zwierząt. Obecnie możemy nieco odświeżyć ten styl, inwestując w elegancki kredens, zamykany sekretarzyk czy wygodną sofę na wygiętych nóżkach.
W centralnym punkcie salonu powinien pojawić się solidny, np. dębowy stół z krzesłami – to będzie miejsce rodzinnych spotkań. Okna mogą ozdobić ciężkie zasłony, np. wykonane z weluru, który to materiał tak lubi styl dworkowy.
Wnętrza mogą nawiązywać do tradycji – jeśli zależy nam na takim efekcie, na ścianach i komodach wyeksponujmy rodzinne pamiątki – stare zdjęcia czy odziedziczone po przodkach książki.
Kuchnia w stylu dworkowym
Po przekroczeniu progu kuchni nasz wzrok przyciąga duża wyspa znajdująca się na środku pomieszczenia, a nad nią piękny, kryształowy żyrandol. Wyspę otaczają meble kuchenne z jasnymi frontami – koniecznie z ozdobnymi frezowaniami i przeszkleniami. Dominują neutralne kolory – biel, beż, jasny brąz czy szarość.
To oczywiście nieco uwspółcześniona wersja dworkowej kuchni – mamy tu nawiązania do wyjątkowo przytulnych wnętrz angielskich i rustykalnych.
Łazienka w stylu dworkowym
To oaza spokoju i buduar piękna, w którym można zrelaksować się po całym dniu. Wnętrze jest jasne i stonowane, ale posiada również ciemniejsze i bardziej ekstrawaganckie akcenty, np. złotą ramę lustra lub żyrandol z tym samym kolorze.
W łazience stylizowanej na dworkową warto położyć jasną glazurę – przy czym płytki nie muszą być umieszczone na całej wysokości, wystarczy do połowy. Z kolei na podłodze świetnie sprawdzą się czarno-białe płytki na wzór szachownicy.
Charakterystyczna dla dworkowej łazienki będzie także wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach oraz baterie stylizowane na vintage, np. wykonane z mosiądzu.
Styl dworkowy – okna
Szlacheckie rezydencje wyróżniały również charakterystyczne okna, tzw. skrzynkowe. Były one popularne w Polsce od XIX wieku, a obecnie wracają do łask właśnie w projektach domów stylizowanych na dworki. Jak wyglądają? Składają się z ramy-skrzynki, która jest wyposażona w ościeżnicę i krosno – do nich montowane są skrzydła okienne. Mamy zatem dwa skrzydła (wewnętrzne i zewnętrzne), pomiędzy którymi zachowana jest przestrzeń.
Nowoczesne okna skrzynkowe to połączenie najwyższej jakości i doskonałych parametrów związanych z izolacją termiczną i akustyczną oraz oryginalnego wyglądu. Obecnie montuje się je nie tylko w domach prywatnych, ale również budynkach zabytkowych (pałace), żeby zachować ich historyczny charakter. Jeśli chcemy zastosować je w domu stylizowanym na dworek, postawmy na okna drewniane klejone trójwarstwowo, których ramy są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz odkształcanie się. Warto wybrać mosiężne klamki, a także postawić na ozdobne szprosy, które nadadzą nieruchomości wyjątkowego charakteru.