Jakie schody w domu najlepiej się sprawdzają? Prezentujemy rodzaje schodów wewnętrznych oraz podpowiadamy, czym się kierować, wybierając schody do swojego domu.
Schody w domu – słowniczek
Na początek wyjaśnijmy terminy stosowane do opisu schodów:
- bieg – to biegnąca w jednym kierunku nachylona część schodów; w domach jednorodzinnych zazwyczaj spotyka się schody jedno-, dwu- lub trójbiegowe;
- spocznik – to podest pomiędzy dwoma biegami schodów;
- dusza – jest to prześwit pomiędzy biegami;
- podstopnica – to pionowa część stopnia (nie mają jej schody ażurowe);
- stopnica – to pozioma część stopnia, ta, na której stawiamy nogę;
- podniebienie – to spodnia część biegu.
Rodzaje schodów
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są schody, można wyróżnić schody żelbetowe, szklane, metalowe oraz schody drewniane. Każde mają swoje zalety i wady.
Schody żelbetowe to rozwiązanie najbardziej wytrzymałe, ale ponieważ są połączone z konstrukcją domu, muszą być wykonane już na etapie stanu surowego. Także ich wykończenie musi być wcześniej zaplanowane.
Schody szklane świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, ale są drogie, a ich utrzymanie w czystości może być problematyczne.
Schody metalowe doskonale pasują do nowoczesnego wystroju, ale gorzej wyglądają w innych rodzajach wnętrz. Metal to bardzo plastyczny materiał, dlatego często wykonuje się z niego zajmujące mało miejsca schody spiralne.
Z kolei schody drewniane są uniwersalne i pasują praktycznie do każdego wnętrza, ale mogą być montowane tylko w domach, które mają nie więcej niż dwie kondygnacje.
Można też dokonać podziału schodów ze względu na ich konstrukcję. W takiej sytuacji rozróżnia się schody proste, zabiegowe i spiralne, nazywane też kręconymi lub krętymi.
Schody proste
Schody proste biegną w jednym kierunku, a jeśli jest konieczna zmiana kierunku (ze względu na przykład na ograniczoną przestrzeń), poszczególne części schodów – biegi – łączy się spocznikiem.
Ze względu na obecność spocznika schody proste są najbardziej komfortowe i poleca się je do domów, w których mieszkają osoby o ograniczonej sprawności ruchowej (na przykład osoby starsze), a także dzieci. Także dla czworonożnych domowników najwygodniejszy jest właśnie ten typ schodów.
Schody zabiegowe
Schody zabiegowe to schody, które nie mają spocznika, mimo że następuje w nich zmiana kierunku przemieszczania się. Zamiast tego stopnie lekko skręcają w odpowiednią stronę – co wiąże się z różną wielkością stopni, a to z kolei przekłada się na nieco mniejszy komfort użytkowania. Mimo to schody zabiegowe cieszą się dużą popularnością – zajmują mniej przestrzeni niż schody proste.
Schody zabiegowe często nie mają podstopnicy – są ażurowe.
Schody spiralne
Schody spiralne, kręcone lub kręte, jak sugeruje ich nazwa, mają kształt koła. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako schody w mieszkaniu, ponieważ zajmują znacznie mniej przestrzeni niż schody proste czy zabiegowe. Jednocześnie są też najmniej komfortowe, ale tę niedogodność można zniwelować, zwracając uwagę na odpowiednią szerokość i wysokość stopni oraz wygodną poręcz.
Schody w domu – jakie wybrać?
Skoro jest tyle możliwości, jakie schody do domu wybrać? Najprostsza odpowiedź brzmi: ładne i wygodne. Schody domowe powinny dobrze komponować się z wystrojem wnętrza oraz być dostosowane do potrzeb mieszkańców.
O ile schody szklane czy metalowe pasują tylko do nowoczesnych wnętrz, to schody drewniane – tak proste, jak i zabiegowe czy spiralne – dobrze komponują się z każdym wystrojem.
Proste schody drewniane świetnie wyglądają zarówno w domu w stylu rustykalnym, prowansalskim, retro, jak i w skandynawskim. Także jeśli chodzi o schody zabiegowe, nowoczesne domy są dla nich doskonałym miejscem. Popularnością cieszą się zwłaszcza schody ażurowe, którym brak podstopnic dodaje lekkości. Najbardziej efektownie prezentują się jednak schody spiralne.
Ale wygląd to nie wszystko – ważne jest, aby schody były bezpieczne i wygodne w użyciu dla wszystkich mieszkańców. Dlatego schody powinny mieć określone wymiary (częściowo określają je przepisy).
Rekomendowana wysokość stopni wynosi ok. 16-18 cm. Stopnie nie powinny być wyższe niż 19 cm – wtedy schody są zbyt strome, używanie ich jest niewygodne i niebezpieczne.
Głębokość stopni jest uzależniona od rodzaju schodów i powinna wynosić:
- dla schodów prostych, w których wszystkie stopnie są tej samej wielkości: ok. 25-32 cm,
- dla schodów zabiegowych i spiralnych, w których wielkość stopni się różni: co najmniej 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy.
Zalecana szerokość schodów to ok. 110 cm, ponieważ umożliwia ona swobodne minięcie się dwóch osób, a także wniesienie mebli czy sprzętów na piętro. Minimalna szerokość wynosi 80 cm.
Trzeba też zwrócić uwagę na długość biegu. Według przepisów maksymalna liczba stopni w jednym biegu to 18, ale zazwyczaj montuje się 9-12. Dlatego do domu, w którym mieszkają osoby starsze, nie poleca się schodów jednobiegowych.
Z kolei schody ażurowe nie są zalecane do mieszkań, w których mieszkają dzieci – są dla nich niebezpieczne.