Odpowiednia izolacyjność akustyczna okien zapewnia ochronę przed uciążliwymi hałasami z zewnątrz, co pozwala osiągnąć w pomieszczeniu optymalny komfort. Mieszkasz przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta, w pobliżu szkoły lub przy placu zabaw? Przeczytaj, jakie parametry powinna mieć dobra izolacja akustyczna okien, żeby w codziennym funkcjonowaniu nie przeszkadzały ci żadne niechciane dźwięki.
Izolacja akustyczna okien – co to jest?
Parametry okien związane z izolacyjnością akustyczną okien to nic innego jak zdolność tłumienia dźwięków. Im wyższa izolacyjność, tym lepsza ochrona.
Na to, jak skutecznie okna mogą zabezpieczyć nas przed hałasem, składa się wiele elementów, m.in.
- rodzaj pakietu szybowego,
- rodzaj gazu w komorze międzyszybowej,
- rodzaj uszczelek,
- okucia okienne,
- montaż okien,
- jakość elementów.
Poziom natężenia dźwięku podawany jest w decybelach (dB). Żeby uzmysłowić sobie, o jakich wartościach mówimy, posłużmy się przykładem. Szept to ok. 20 dB, rozmowa – 40 dB, ruch uliczny – 90 dB, start samolotu – 120 dB. Komfort akustyczny zapewnia natężenie dźwięku na poziomie 20-25 db, a z kolei 130 dB jest uznawane za próg bólu.
Jeśli weźmiemy pod uwagę izolacyjność samego pakietu szybowego, to parametr ten jest określany jako Rw. Z reguły okna zespolone dwuszybowe mają izolację akustyczną na poziomie ok. 34 dB, co oznacza, że właśnie o tyle zmniejsza się natężenie hałasu.
Ważnym elementem jest również to, jak szczelnie rama przylega do ościeżnicy – wszelkie nieszczelności powodują przenikanie dźwięków do wnętrza pomieszczenia. W tym wypadku ważną rolę odgrywają uszczelki oraz okucia. O tym, jaki poziom izolacji ma całe okno, mówią nam wskaźniki korekcyjne C i Ctr. Pierwszy mówi o tłumieniu dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości (np. odgłosy lotniska), a drugi – o niskiej i średniej (np. hałas uliczny).
Izolacyjność akustyczna okien – przepisy
Izolacja akustyczna okna jest ujęta w wielu normach budowlanych. Podstawą jest norma PN-EN ISO 717 1:1999+A1:2008, która określa, w jaki sposób mają być wyznaczane parametry izolacyjności okien. Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej okien określa również norma PN-B-02151-3:2015-10, która obejmuje swoim zakresem przegrody wewnętrzne i zewnętrzne w budynkach mieszkalnych i publicznych.
Jeśli chodzi o natężenie dźwięku, to polskie prawo określa dopuszczalne normy hałasu w pomieszczeniach na 30-40 dB w dzień oraz 25-35 dB w nocy. Zamawiając okna do mieszkania lub domu, dążymy do tego, żeby utrzymać poziom hałasu w tych granicach.
Kiedy warto postawić na optymalną izolacyjność akustyczną okien?
Hałas skutecznie utrudnia odpoczynek i zakłóca spokój. W konsekwencji nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na pracy, mamy problemy ze snem, często się budzimy, a rano jesteśmy niewyspani.
Jest wiele sytuacji, kiedy chcemy odizolować się od hałasów dobiegających z najbliższej okolicy. Przede wszystkim dotyczy to lokalizacji mieszkania, np. w ścisłym centrum miasta, przy torowisku tramwajowym, uczęszczanej ulicy, lotnisku, placu zabaw, szkole czy dyskotece.
Odpowiednia izolacja akustyczna okna pozwala również blokować dźwięki, które dobiegają z naszego mieszkania, np. odgłosy grającego telewizora, gry na instrumentach czy hałasujących dzieci – dzięki czemu my sami nie przeszkadzamy innym.
Izolacja akustyczna okien – co wybrać?
Stoisz przed wyborem okien, które będą w odpowiedni sposób tłumić hałasy? Warto rozważyć inwestycję w modele wykonane z naturalnych materiałów. Nowoczesne okna drewniane są tak skonstruowane, żeby zapewniać skuteczną ochronę przed uciążliwymi dźwiękami. W ofercie OknoStol znajdują się między innymi energooszczędne okna charakteryzujące się izolacją akustyczną w przedziale od 32 do 40 decybeli. Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, to taki poziom izolacji jest w stanie zredukować hałas nawet o 50%.