Drzwi, jako że każdego dnia są wielokrotnie otwierane i zamykane, bez przerwy są narażone na zabrudzenia, a także – w przypadku drzwi zewnętrznych – na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych, co może prowadzić do ich szybkiego zniszczenia. Takich problemów można jednak łatwo uniknąć. Wyjaśniamy, czym czyścić drzwi drewniane i jak zadbać o ich pielęgnację.
Czym czyścić drzwi drewniane? Jak wybrać preparat?
Najważniejszą kwestią jest na pewno to, czym czyścić drewniane drzwi. Drewno, w przeciwieństwie np. do aluminium, jest bardzo podatne na uszkodzenia wynikające z kontaktu z agresywną chemią używaną do produkcji środków myjących. Dlatego do ich pielęgnacji należy stosować łagodne preparaty, najlepiej te specjalnie opracowane z myślą o czyszczeniu drewnianych drzwi. Jeśli w danej chwili nie mamy do nich dostępu, możemy użyć po prostu ciepłej wody.
Równie ważne jest to, czym zaaplikujemy środek na drzwi. Unikajmy wszelkich szorstkich szczotek i druciaków. Do mycia drewnianych drzwi najlepiej sprawdza się miękka szmatka, wcześniej delikatnie zwilżona wodą.
Co jednak, jeśli na powierzchni drzwi pojawią zabrudzenia, których nie da się usunąć za pomocą zwykłych środków? W takiej sytuacji warto sięgnąć po rozpuszczalnik o łagodnym działaniu. Po umyciu ich gąbką nawilżoną w tym preparacie większość plam powinna zniknąć.
Czyszczenie drzwi drewnianych – okucia, ościeżnice i klamki
Planując czyszczenie drzwi wykonanych z drewna, powinniśmy koniecznie pamiętać, że mycia wymaga nie tylko samo skrzydło, ale też pozostałe elementy. Kurz unoszący się w powietrzu osadza się również w szczelinach ościeżnicy i na okuciach, co w dłuższej perspektywie może prowadzić go pogorszenia ich działania, a nawet uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest ich regularne odkurzanie. W tym celu można użyć pędza z twardym włosiem lub specjalnej miotełki do kurzu wykonanej z piórek.
Poza tym konieczne jest zabezpieczenie zawiasów i okuć przed korozją oraz zapewnienie ich płynnego, cichego działania. Można zrobić to przede wszystkim poprzez regularne smarowanie olejem maszynowym. Jeśli nim nie dysponujemy, można zastąpić go wazeliną.
Myjąc drzwi, nie zapominajmy też o klamce. Jako że bez przerwy mają one kontakt z naszymi dłońmi, okazują się doskonałym siedliskiem dla bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. W trosce o bezpieczeństwo swoje i najbliższych zadbajmy więc o ich częstą dezynfekcję.
Pielęgnacja drzwi drewnianych – sposoby na zabezpieczenie
Ważnym aspektem pielęgnacji drzwi drewnianych jest ponadto zabezpieczenie ich przed zabrudzeniami i odświeżenie wyglądu. Dlatego po skończeniu czyszczenia, warto dokładnie wypolerować skrzydło z użyciem specjalnego preparatu oraz miękkiej szmatki. Wraz z kolejnymi latami eksploatacji drzwi, polerowanie będzie dawało coraz mniej wyraźne efekty. To naturalny proces. Jeżeli zauważymy taki problem, powinniśmy pomyśleć o renowacji drzwi.