Stopień przepływu powietrza i tym samym wentylacji uzależniony jest od siły dociśnięcia skrzydła do ramy. Ten parametr podlega regulacji, ale wielu właścicieli o tym nie wie, korzystając z ustawienia dokonanego przez specjalistów na etapie montażu okna. Tymczasem zmiana jest dość prosta – nowoczesne modele umożliwiają bowiem przejście z trybu zimowego na letni.
Tryb letni i zmowy w oknach – na czym to polega?
Zimą okna powinny być jak najszczelniejsze. W ten sposób zmniejsza się ryzyko strat ciepła i zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń chłodnego powietrza. To z kolei korzystnie wpływa na komfort domowników i, co najważniejsze, obniżenie rachunków za ogrzewanie. Latem natomiast warto wprowadzić niewielką nieszczelność, dzięki której upalne noce będą łatwiejsze do zniesienia. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega dostępny w wielu oknach tryb zimowy i letni oraz jak go zmienić.
Tryb letni i zimowy, jak już wspomnieliśmy, to szybki i prosty sposób regulacji siły docisku skrzydła do ramy – w trybie letnim skrzydło oddala się od ramy, a w zimowym przybliża. Czynność ta wymaga jedynie odpowiedniego ustawienia pozycji zaczepu w kształcie grzybka, który znajduje się na okuciach okna.
Okna ustawione w trybie letnim pozwala na zwiększenie ilości powietrza docierającego do pomieszczenia niewielkimi szczelinami. W trybie zimowym skrzydło ściśle przylega do ramy, przez co znikają lub zmniejszają się mostki cieplne. Jeśli ilość uciekającego ciepła pomnożymy przez wielkość i liczbę wszystkich okien w naszym domu, może okazać się, że w skali całego sezonu grzewczego, odpowiednio korzystając z trybu letniego i zimowego możemy zaoszczędzić sporą kwotę.
Okno – tryb letni i zimowy. Jak przestawić?
Zmiana z trybu zimowego na letni jest dość prosta. Pierwszy krok to znalezienie charakterystycznego trzpienia – najczęściej ma on kształt grzybka, chociaż jego wygląd może zmieniać się w zależności od modelu i producenta. Łatwo jest go rozpoznać dzięki kresce lub kropce pełniącej funkcję oznaczenia, które mówi nam o ustawieniu na:
- tryb zimowy: kreska jest równoległa do podłoża, a kropka znajduje się blisko uszczelki;
- tryb letni: kreska jest prostopadła do podłoża, a kropka oddala się od uszczelki.
W celu zmiany ustawienia wystarczy tylko przekręcić trzpień o 180 stopni, używając do tego klucza imbusowego lub płaskiego. Co ważne, niektórzy producenci stosują inne systemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, o regulację i wyjaśnienie całej procedury należy poprosić fachowca.
Czy wszystkie okna mają tryb zimowy?
W oknach plastikowych system zmiany z trybu letniego na zimowy jest stosowany od lat. Nieco inaczej jest w przypadku okien drewnianych. W nowoczesnych modelach ta funkcja jest obecna, ale posiadacze starszych okien z drewna muszą pogodzić się z jej brakiem. W takich sytuacjach warto zastanowić się na ich zmianą. Jeśli mamy okna drewniane w niezbyt dobrym stanie technicznym, możliwość szybkiego oddalenia skrzydła od ramy będzie tylko jedną z wielu korzyści, jakie w ten sposób osiągniemy.